LAMBA KÜPSETAMINE MAA SEES

Maa sees augus lamba küpsetamine sai meil alguse nii vast 10-12 aasta eest. Kesksuvel, enne karusepäeva ( 13.juuli) sai arutatud, mida sel päeval teha võiks. Töötegemise keeld oli pärimusest säilinud, mingeid muid kombeid aga mitte. Mõtte maa sees lammast küpsetada saime üht berberite kõrbehõimu elu tutvustavat dokfilmi vaadates. Seal nad küpsetasid liha suures saviaugus. Arutasime, et kuimoodi me esivanemad enne pliite ja ahjusid oma liharoogi võisid teha ja vahest oli neilgi mingi maa sees küpsetamise viis .Teada oli ju viikingite savisse mätsitud liha küpsetamine. Igal juhul tuli tahtmine sellisel moel liha küpsetamist proovida.

Valisime välja karusepäeva lamba, esimene kord siiski päris tervet lammast ei julenud küpsetama hakata.Tegemise käigus sai otsustatud, et kõik, mis lihale maitsestamiseks lisatakse peab olema meie maal kasvav, ainult soolale tuli siin erand teha.

Tänaseks on maa sees lamba küpsetamine kujunenud kindlaks karusepäeva tavaks, aga proovida tasub seda ka muil tähtpäevil. Piltidel on lambaküpsetamine sügisesel pööripäeval Haanjas.

1. Kogu see ettevõtmine nõuab ikka terve päeva tegemist ja parem, kui juba alustust tehakse küpsetamisele eelneval päeval. Kõik algab peale lambatapmisega. Siin peavad olema ametis asjatundjad, et kõik rahulikult ja väärikalt laabuks. Lammas tükeldatakse umbes kilosteks tükkideks ja pannakse koos soola ja meil kasvavate maitsetaimedega seisma. Siinkohal on mänguruum täpselt nii lai, kui aiamaa ja ümbrus seda pakub. Hapu saamiseks rabarber, õun, ebaküdoonia. Muiks maitseiks küüslauk, sibul, piparmünt, meliss ja kõik muud sobivad heinad.
 

2. Küpsetusauk oleks hea kaevata eelmisel päeval, siis on rahulikum kive valida ja auku sättida. Augu läbimõõt peaks olema üks meeter ja sügavust nii 80 cm ja meetri vahepeal, olenevalt liha kogusest ja kivide suurusest. Vaja läheb nii suuremaid kui väiksemaid maakive, põhja sobiks üks suur lame kivi. Selle servadest ülespoole tuleb siis kive laduda ikka suuremad allapoole ja väiksemad ülespoole. Kivid tuleb kindlalt paika panna, et nad hiljem varisema ei hakkaks. Korralikult laotud küpsetusauk peab vastu mitu aastat, tuleb vaid mõned lõhkipõlenud kivid välja vahetada.

3. Siis tuleb otsustada, millal liha sööma tahetakse hakata ja selle järgi pihta hakata augu kütmisega. Ühe lamba ja enam-vähem hea ilmaga peab arvestama 3 tundi korralikku tuletegemist. Puud peaks olema kuivad ja andma kõva kuuma.

4. Augukütmise poole peal on paras aeg asuda lammast pakkima. Selleks tuleb vahepeal varuda kõikvõimalikke suuri lehti pakkimise tarbeks ja kasevitsu pakkide kinniköitmiseks. Pakkimiseks sobivad hästi rabarberilehed, aga ka mädarõikalehed, kõrvitsalehed jne. Sidumiseks on head kasevitsad, mis tuleb aga enne köitmist korralikult pehmeks ja painduvaks keerutada. Lihatükid pakitakse koos maitsetaimedega igaüks eraldi ära ja seotakse kinni. See on tore ja loominguline tegevus, kus saab katsetada erinevaid maitseid andvaid taimi ja vilju. Mõnele tükile võib lisada enam üht taime, teisele teist. Mõnikord oleme ka rukkipõhku kasutanud.

5. Kui auk nüüd 3 tundi küdenud on ja viimased puud otsa hakkavd saama, kühveldatakse auku jäänud kuumad söed valja. Söed kuhjatakse pisut eemale hunnikusse, neid läheb veel vaja. Kui auk sütest puhas, laotakse liha ettevaatlikult auku. Lihapakid pannakse võimalusel ringis vastu kive, aga, mis kivi vastu ei mahu, see küpseb ka ära.

6. Kui liha augus, kaetakse auk suurte plekitahvlitega kinni. Ideaalis võiks see ju suur paekivi olla, aga seda pole meil olnud võtta. Plaadi servad kaetakse tihedalt mätastega, et kuumus august välja ei pääseks. August välja võetud söed kühveldatakse uuesti augu peale plaatidele ja tehakse uus tuli üles. Nüüd peaks seda tuld seal hoidma 2 ja pool tundi. Tuli ei pea suur olema, peaasi kui lõke põleb.

 

  

7. Kui seegi aeg möödas ja augu servast juba mõnda aega hääd küpseliha lõhna tunda on, hakatakse auku avama. Kõigepealt kaabitakse lõkkesöed kõrvale ära, siis eemaldatakse ettevaatlikult kuumad plaadid ja võibki hakata sobiva konksu või kühvliga küpseid lihapätse välja tõstma. Erinevais paigus olnud lihatükid on erinevalt küpsenud. Pealmistel on pakkelehed täiesti mustunud ja liha enam praeliha moega. Mida alumised, seda enam võtab liha nagu haudunuma kuju ja päris alumistel tükkidel on lehedki veel rohelised ja liha pehme ja mahlane.
Jääb üle vaid sööma hakata.