Kuidas ise seepi keeta?

NB! Esmaseks meelespidamiseks peab kohe mainima, et kogu seebi tegemise protseduuris ei tohi kasutada alumiinium nõusid, sest need hakkavad seebikiviga reageerima.

1. Varuda rasva, siin võib omavahel kombineerida ka erinevaid rasvaineid, näit. loomarasv (searasv), taimerasv ja mõni taimne õli. Meie kasutamegi searasva, palmirasva ja oliivõli.
2. Rasv kaaluda ja panna potti sulama, kui sulanud, siis lisada ka õli (segu temp. u 30-40 kraadi).


3. Mõõta välja veekogus: selleks tuleb rasva ja õli kogukaal korrutada 0,38-ga. Saadud kogus gramme tulebki vett võtta. Valada külm vesi eraldi nõusse .
4. Vastavalt rasvade eri tüüpidele, kaaluda valmis seebikivi (NaOH):
Searasv Xg (korda) 0,129
Lambarasv X g 0,129
Oliivõli Xg 0,126
Palmirasv Xg 0,132

5.ETTEVAATLIKULT segada seebikivi külma vette, seda on soovitav teha jahedas, parem isegi õues, sest seebikivi veega segatuna hakkab reageerima ja kuumeneb.


6. Saadud lahus lisada tasahaaval ja segades 30-40 kraadisesse rasvasegusse.


Nüüd tuleb segu rahulikult samal temperatuuril hoida, seda aeg-ajalt segades, kuni mass hakkab paksenema. See võib mitu tundi aega võtta, oluline on, et temperatuur ei tõuseks. Hea on seda teha sooja puupliidi serval, elektripliidi puhul tuleb küte lihtsalt vahepeal maha keerata. Kui lusikaga segades tekivad kreemjad jooned, mis ei vaju laiali, on paras aeg lisada segule soovitud taimed või muud lisandid (näit. tõrvaõli).


7. Kui segu hakkab sarnanema pudingule, segada veel natuke ja kallata siis valmispandud vormidesse.
8. Asetada vormid jahtuma, paari päeva pärast lüüa seebid vormidest välja ja jätta vähemalt kuuks ajaks järelvalmima. 
JA SIIS EI OLE MUUD, KUI HEAD JA MÕNUSAT PESEMIST!
Epp Margna