Veel saunakultuurist ja pärimusest  loe Maavalla kodulehelt.
Võrumaa suitsusaun Eesti Vaimse Kultuuripärandi nimekirjas


www.savvusann.ee


Artikleid suitsusauna teemal:

 

SELLINE TORE SAUNAVIDEO  MTÜ KULG POOLT ÜLES LAETUNA

Kui hakati ehitama uut talu, ehitati kõigepealt valmis suitsusaun, seejärel laut ja alles siis elumaja. Muidugi oli saun koht, kus ennast pesta, kuid samas raviti seal ka haigeid ja sünnitati lapsi. Suitsul oli puhastav toime -- see hävitas baktereid. Kui inimene suri, siis viidi ta samuti sauna, et keha puhtaks pesta enne viimset teekonda. Elu algas ja lõppes saunas. Mõnikord elas saunas veel ka saunik -- taluelanik, kel muud suuremat elamist polnud.
Suitsusaun on koht, kus saab puhtaks ihu ja hinge. Iga saun on omamoodi, võõras selle kütmisega hakkama ei saa. Aega võtab see alati oma 6 -- 7 tundi ja vahepeal jõuab saunas teha ka suitsuliha. Suitsusaunal on eriline hingus. Seepärast öeldakse peale saunaskäiku aitüma sauna ehitajale, veevedajale, saunakütjale.

Mustjõe SUITSUSAUN on oma praeguses asukohas möödunud sajandi 70ndate aastate algusest. Sauna palgid ja laelauad on üle saja aasta vanad ja on ümber laotud. Sauna juures on veel PÕRGUKATEL, kuhu väiksem seltskond kenasti korraga sisse mahub, senine rekord on 16 inimest korraga. Sauna kõrval on DUŠITÜNN, kus saab end pärast suitsusauna puhtamaks pesta.
video
© MTÜ KULG
kulgemine@gmail.com