PÄRIMUSKULTUURI TEEMADERING HINOKATE ELU-OLUS

Maarahval algas jõulukuu 25. päeval uus aasta. See on päikeseaasta esimene päev, mida Võromaal on kutsutud vastse ajastaja päevaks. Siit peale on iga päev eelmisest kukesammu võrra pikem. Koos pikeneva päevaringiga läheme vastu valgusele, soojusele ja elule.Alanud aasta kannab Maavalla kalendris järjekorranumbrit 10226. Ligikaudu nii vana on meie maa ja rahva yhine lugu.
Meie põline rahvakalender on looduskalender, mis tähistab ja pyhitseb loona muutumist. Loonast lähtub ka mõnekymne aasta eest kasutusele võetud maarahva ajaarvamine. Selle  alguseks on võetud niinimetatud Billingeni läbimurre, mille toimumisaeg on meresetete uurimisel aastalise täpsusega kindlaks määratud. Siis murdis jääajajärgne paisjärve vesi endale väljapääsu ilmamerre praeguse Mälari järvistu kohalt Rootsis. Yhe aasta jooksul langes veepind mitukymmend meetrit ning vabanes suur jagu Maavallast. Syndmusest, mida Läänemere ymber elavad rahvad võivad nimetada ka maa synniks, möödub algaval aastal 10226 aastaringi.

 


TASUB VAADATA...

TEET KORSTEN teet@pohjarannik.ee

1. aprillil avatakse Tartu ülikooli ajaloomuuseumis näitus “Kukruse kaunitar ja tema kaasaegsed”, mis põhineb 2009. aastal Kohtla-Järve ja Jõhvi vahelise tee ehituse käigus Kukruse mõisa lähedusest avastatud muinas- ja keskaja piiril kasutatud kalmistu leiul.

"Kukruse kaunitar" oli hauapanuste järgi üks jõukamaid ja oma aja kohta üpris kõrges eas - vanem kui 40 aastat. Tema rõivastusest on säilinud selle kaunistused - väikestest pronksspiraalidest koosnevad mustrid.     PALJUD EESTLASED SUHTLEVAD PUUGA

  See, et Maalehe lugeja kysis, kuidas puudega käituda ja mida ytelda enne raiet, näitab juba   ise, et puudega tõepoolest suheldakse.

Pyydsin asja uurida Eesti Rahvaluule Arhiivist. ERA kartoteegist mingeid konkreetseid pöördumisi leida ei õnnestunud – seevastu sisaldab see hulgaliselt teateid kuufaaside ja tuulesuuna tähtsuse kohta tarbepuude raiumisel. Jagatakse ka mõningaid uskumustel põhinevaid õpetusi, kuidas raiumisel toimida, kirjutas Maalehes Mari-Ann Remmel....
 

Vaata maausust